8.
„Pihenőnap”
Kitavaszodott újra, és mi még mindig a lágerben hajtjuk álomra a fejünket. Amint az idő megfelelő, a kolhoz földjére kell járnunk dolgozni. Tavasztól őszig az összes pihenőnapunkat itt töltjük. Reggeltől alkonyatig. Estefelé szednek össze minket, sorba állítanak, hogy ellenőrizzék, mindannyian megvagyunk-e. El kell számolnia velünk a reggel idekísérő őrnek. Láttam néhányszor, hogy mit tettek a szökött fogolytársaimmal…
A munka a földeken abból a szempontból jó, hogy a ruhánk alatt azért mindig hazacsempészünk valami főznivalót. De répaföld végtelen hosszú sorai néha kétségbeeséssel töltenek el. A sűrűn vetett sorokat fáradtan egyelem. Amikor senki sem figyel, egy-egy zsenge répát megdörzsölök a ruhámmal és, úgy ahogy van, kicsit földesen, gyorsan megeszem. Egy-egy darabot bedugok a zsebembe is. Majd este répalevest főzünk belőle.
- Ó, ha lenne egy kis őrölt paprikánk, mint otthon, akár hamis gulyást is főzhetnénk – suttogom a dédanyámnak.
- Igen, abból, amit Liszikével fűztem fel valaha.
- Márta, te tanítottad a kislányodat paprikát fűzni?
- Igen. Miért, téged nem anyikád tanított? – néz rám csodálkozva.
- Nem, nekem mama tanította.
- Mesélj róla! – kérte.
- Mamáék mindig sok paprikamagot vetnek – kezdem. – Régi, elhasználódott lábosba, vájdlingba, cserepekbe tesznek könnyű, fekete földet és sűrűn teleszórják a magokkal. Hamar kikelnek, mert fóliával le is takarják. Aztán, ha eljön az ideje én kipalántázom őket a hostelre.
- Hogyhogy te?
- Tudod, már idősek, mama nem tud úgy hajolni, ezért ez rendszerint az én feladatom.
- Rendes lány vagy! – dicsér meg.
- Nyár végén aztán leszedjük a termést, és papa több nagy kosárral is behordja a présház elé. Mamának van egy zöld kisszéke, arra szokott ülni, én meg a sámlira, amit a másik nagyapám készített nekem, aki ács. Utána pedig egy vastag, erős tűbe cérnát fűzünk és a paprikákat a kocsányukon keresztül felfűztük. Jó hosszú paprika-füzéreket szoktunk készíteni. Ha sok van már, akkor papa felakasztja a fészer falára, ahol jól kiszárad.
- Szép látvány lehet! – sóhajt.
- Igen, valóban az. A sok piros paprika szépen mutat a fokhagymák mellett. Utána meg, ha kiszáradt, papa ledarálja és bezacskózza. Egész évben elég nekik is, nenéméknek és nekünk is. Amúgy milyen nap van? – nézek Mártára zavartan hirtelen.
- Péntek. Miért?
- Pénteken mama mindig „hévöknédlit” főz – válaszolom, majd egy jólesőt nyújtózkodom, s közben egy pillanatra becsukom a szemem – mintha érezném is az illatát…
***
„Hévöknédli”
Az illatok a tudatomig hatolnak, s ahogy ülök mama konyhaasztala mellett a széken, és ránézek, a dédanyám szemeit pillantom meg az övében. Káprázatos hasonlóság! Anyu pedig ugyanúgy örökölte mamától az őzikeszemeket, ahogy én tőle. Családi örökség.
Mama keze fürgén jár, ahogy a narancssárga műanyag tálban összekeveri a vízben felfutott élesztőt a liszttel.
- Mennyi liszt kell bele? – érdeklődöm.
- Ahány gombócot akarsz, annyi púpos kanál liszt kell – válaszolja.
Szerintem a nagyanyám főz a legjobban családunk nőtagjai közül. Az igaz, hogy leginkább az ősi sváb ételeket készíti, mint például a hévöknédli. Ez a kedvencem, és ha pénteken hagyományosan bab van, akkor gombóc is, és nekem itt a helyem.
Míg kel a tészta, mama egy újságpapír felett megpucolja a hagymát, és vékony csíkokra vágja. Óvatosan, mégis rutinosan jár a keze, közel hetven év tapasztalatával a háta mögött.
- Adsz egy tányért? – kérdezi.
Kiveszem a tányért a konyhaszekrényből, hogy ne neki kelljen felkelnie, és abba teszi a hagymát.
- Szedd le a sót és a cukrot is, és szórd meg! – hangzik a következő utasítás, mint annyi éven át.
Megsózom és megcukrozom a hagymát, hogy levet engedjen, közben előkészítem az ecetet és a tejfölt, ami kell majd még hozzá.
- Így jó? – kérdem és várom a helyeslő válaszát.
Mama helyeslőn bólogat, majd kivesz egy adag babot a levesből, és elosztja egy kislábos és a felkarikázott hagyma között. A kislábosban enyhén, villával lenyomkodja, és egy kevés olvasztott zsírral meglocsolja.
- Add ide le a paprikát! – kér meg.
Miközben egy kevés őrölt paprikával megszórja a zsírt, papa is belép az aprócska konyhába. Azonnal fog egy villát és megkóstolja a hagymát.
- Ebbe kell még kis cukor, Liszje – állapítja meg.
- Tegyél bele még akkor – áll készen mama a válasszal, miközben sürög-forog.
Az újságpapírra pucolt hagymahéjat ráncos kezével összefogja, és a szemetesbe dobja. Közben ránéz a tésztára, ami már szépen megkelt, elégedetten szemléli.
- Lassan jó is lesz – jegyzi meg mosolyogva.
Leemeli a bablevesről a fedőt, és egy nagy kanállal jókora adag tésztákat szaggat a levesbe. A gombócok azonnal feljönnek a felszínre, és jól megdagadnak. Mintha versengenének, hogy melyikük lesz előbb készen.
- Már alig várom, hogy kész legyen! – mondom, miközben a fakanállal segítem őket a forgolódásban.
Öröm nézni is, hát még enni majd! Lassan megfordulnak, majd mama a fanyelű szűrőlapáttal kiszedi őket, és egy serpenyőben megpirítja egy picit. Úgy szeretem, ha finom, ropogós az alja.
- Egy kis só kell rá, akkor finomabb lesz – mondja, miközben megsózza a knédliket pirítás közben.
Papa közben ecetet és tejfölt tesz a hagymás-babhoz. Ez a legfinomabb szerintem a sváb ételek közül, rosszullétig tudnék enni belőle. Neném is a hévöknédliért rajong, mindig meg is kell harcolnom vele, hogy ki kapja a legszebb gombócokat. Persze ő nem főz, leginkább csak a mikrózható ételek a specialitásai. Az igaz, hogy anyu sem készít soha hévöknédlit. én vagyok az egyetlen a családban, aki megtanulta az ősi ételeket. Azt hiszem a főzési kedv kihagyott egy generációt a családunkban.
- Kár, hogy anyu sose főz hévöknédlit – sajnálkozom.
- Anna sem, – utal a másik lányára – de te már tudod – néz rám kis büszkeséggel a szemében.
- Igen, és a többit is meg akarom tanulni, amit még nem tudok – jelentem ki eltökélten.
- Szerintem te főzöl a legjobban a családban – dicsér meg, én meg elpirulok, mint mindig, ha ilyet mond.
- Ugyan! – hárítom el, de valójában nagyon örülök neki, hogy ez a véleménye.
Szeretnék mindent megtanulni tőle, hogy én is továbbadhassam. Remélem a lányaim öröklik a szakácstehetséget, vagy legalább az unokáim. Úgy érzem, hogy fontos elsajátítani a hagyományos konyha titkait, mert része az örökségünknek. Elveszne, ha nem adnánk tovább. Ha én nem tanulnám meg, a gyerekeimnek már fogalmuk sem lenne róla, hogy miről beszélek, amikor azt mondanám, hogy senki se főzött olyan jól, mint az én nagyanyám.
- Megterítek – mondom, majd kinyitom a kredencet, hogy tányérokat vegyek elő. Papa bekapcsolja a rádiót, és megszólal a déli harangszó, akár csak évek óta minden nap. Újra kisgyereknek érzem magamat…
Folytatás következik…
#12 Nagy Márta, 2010. július 1., csütörtök, 00:05
VálaszTörlésKöszönöm Ilon!
Töröl
#11 Kovács Ilon, 2010. június 30., szerda, 13:52
Érdekesek ezek az emlékképek.
Töröl
#10 Nagy Márta, 2010. június 30., szerda, 08:18
Töröl
#9 Boér Péter Pál , 2010. június 29., kedd, 17:28
"Elvileg ma feladom a következőt." Ne add fel, mert jó!:)
Töröl
#8 Nagy Márta, 2010. június 29., kedd, 13:53
#3- Most már fent van!
Töröl
#7 Nagy Márta, 2010. június 28., hétfő, 16:41
#6- A recept a naplómban van. :)
#5- :-)
Töröl
#6 Sonkoly Éva, 2010. június 28., hétfő, 14:55
Írásod szép, a recept engem is érdekel. :)
Töröl
#5 Jánoska Alíz, 2010. június 28., hétfő, 14:34
Nagy lemaradásban vagyok
Nem fogadkozom
de fel sem adom
:-)))
Töröl
#4 Nagy Márta, 2010. június 28., hétfő, 14:24
Ez most lett átírva, tessék átolvasni! :)
Elvileg ma feladom a következőt. :)
Töröl
#3 Kovács Ágnes, 2010. június 28., hétfő, 14:01
következik, következik... hol van már?
Töröl
#2 Nagy Márta, 2010. június 17., csütörtök, 22:23
Majd beteszem a naplómba a receptet. Fotókkal. :))))
Töröl
#1 Kovács Ágnes, 2010. június 17., csütörtök, 20:41
no, ezt ki kell próbálni!